Sercih

Blogger Sidebar İki Sütuna Bölme

Merhaba arkadaşlar geçen günlerde “Battlefield 4 Sistem Gereksinimleri” adlı konuma yapılan yorumda sidebarı nasıl 2 sütun yapabiliriz diye bi soru geldi bende en kısa zamanda onunla ilgili bir yazı yayınlayacağım demiştim. Boş vakit buldum ve sizlere Sidebarı nasıl 2 sütun yaparız onu anlatmak istiyorum.

Öncelikle her ihtimale karşın blogger şablonunuzun yedeğini almayı unutmayın. Herhangi bir yanlışta temanın bozulmasını istemeyiz.

İlk olarak Blogger Şablonunuzun HTML’yi düzenle kısmına gelin ve CTRL+F kısayoluyla aşağıdaki kodu bulun; (yada sizin özel oalarak sidebar katmanına atadığınız isim olarak aratın örnek: #yan-menu )

 #sidebar-wrapper

Ve hemen altına aşağıdaki kodları yerleştirin

#right-col { 
width:48%; 
float:right; 
word-wrap:break-word; 
overflow:hidden; 
}
#left-col { 
width:48%; 
float:left; 
word-wrap:break-word; 
overflow:hidden;
}

Yukarıdaki kodların yardımıyla sidebarı 2 sütuna ayırdık şimdi widget alanını ayarlamamız gerekiyor. Aşağıdaki kodu bulup;

<div id='sidebar-wrapper'> 
<b:section class='sidebar' id='sidebar' preferred='yes'> 
</div>

Bu kodlarla değiştiriyoruz;

<div id='sidebar-wrapper'> 
<b:section class='sidebar' id='sidebar' preferred='yes'/> 
<b:section class='sidebar' id='right-col' preferred='yes'/> 
<b:section class='sidebar' id='left-col' preferred='yes'/> </div>

Yukarıdaki işlemleri eksiksiz bir şekilde yapıp Şablonu Kaydet’e basabilirsiniz. Blogunuzun Yerleşim kısmına geldiğinizde sidebarın 2 sütuna ayrıldığını görebilirsiniz. Eğer takıldığınız bir aşama varsa sorununuzu yorum atarak belirtirseniz sizlere yardımcı olabilirim. İyi Günler…

Sercih

2009 senesinden günümüze kadar " İnternet " ortamında yer alan ve SEO, SEM, Web Tasarım ve Yazılım dünyasında kendine her geçen gün geliştirmeye çalışan kendi çapında Webmaster'ın arada sırada girdiği fakirhanesi. :)

2 yorum