Sercih
wordpress-yorum-url-kaldirmajpg

WordPress Yorum Bölümünden Website Nasıl Kaldırılır ?

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere benimde sıkça ihtiyacım olan ve wordpress kullanıcılarını ilgilendiren bir paylaşımda bulunacağım. Eğer ki sizlerde benim gibi sürekli sitelerinizde WordPress alt yapısını kullanıyorsanız illa ki bu yazıdaki bilgiye ihtiyacınız olacaktır. Yazımda sizlere kısaca WordPress’in yazı içlerinde yer alan ” Yorum Yap ” bölümünde bulunan ” Website ” kısmını ufak bir kod yardımıyla kaldırmayı göstereceğim.

WordPress Yorumlarda Website Kısmını Kaldırmak

Bildiğiniz gibi günümüzde milyonlarca internet sitesi WordPress alt yapısını kullanmaktadır. WordPress kullanımın artışıyla birlikte bazı ” spam ” niteliği taşıyan botlar vb. zararlı yazılımlar WordPress alt yapısına sahip sitelere sürekli olarak yorum yapmakta ve ” Website ” kısmı üzerinden backlink almaya çalışmaktadır. Bu da sizin sitenizin dışarıya oldukça fazla link gitmesine olanak sağladığı için belirli süreden sonra siteye zarar verir. Bu yazımızda sizlere yorumlardan Website kısmını kaldırmayı göstereceğiz.

Aşağıda yer alan kod yardımıyla artık WordPress sitenizde yorum bölümünde hiçbir şekilde ” Website ” gözükmeyecek ve bu sayede yorumdan dışarıya link vermemiş olacaksınız.

function remove_comment_fields($fields) {
  unset($fields['url']);
  return $fields;
}
add_filter('comment_form_default_fields','remove_comment_fields');

Yukarıda yer alan kodu wordpress temanızın ” function.php ” dosyasını bularak en alt satıra eklemeniz gerekmektedir. Bu kodu eklediğinizde artık yorum bölümünde website formu bulunmayacaktır.

Wordpress Yorumlardan Website Kaldırma

Function.php Dosyası Nasıl Bulunur ?

Yukarıdaki kodu kullanabilmek için temanızın function.php dosyasını bulmanız gerekmektedir. Bunun için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

 • İlk olarak FTP programı veya Cpanel yardımıyla sunucunuza bağlanın.
 • Sitenizin dosyalarına giriş yaptıktan sonra ” public_html ” klasörüne girin.
 • Buradan sitenin ana dizinine ulaşın eğer subdomain kullanıyorsanız o klasörü açın.
 • Son olarak ” wp-content/temadi/function.php ” dosya yoluna ulaşın.
 • Dosyaya ulaştıktan sonra gerekli düzenlemeleri gerçekleştirin.

yukarıdaki adımlar FTP veya Cpanel üzerinden yapılacak düzenlemeler için geçerlidir. Eğer ki bu bilgilere sahip değilseniz 2.yöntem olarak WordPress panelini kullanabilirsiniz. WordPress paneli üzerinden function.php dosyası düzenlemek için aşağıdaki adımları takip edin;

 • siteadi.com/wp-admin üzerinden wordpress panelinize giriş yapın.
 • Panel menüsünde yer alan ” Görünüm ” menüsüne tıklayın.
 • Açılan menü üzerinden ” Düzenleyici ” menüsüne giriş yapın.
 • Burada sizin kullandığınız temanın ana dosyalarına erişebilirsiniz.
 • Dosya isimleri arasından “ CTRL+F ” komutu ile function.php olarak arama yapın.
 • Çıkan dosyayı seçin ve en alt satıra yukarıdaki kodu yapıştırın.

işte bu kadar kolay bir şekilde sadece kod yardımıyla wordpress yorumlarından website(URL) bölümünü kaldırabilirsiniz. İşlemleri gerçekleştirirken takıldığınız bölümlerde yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Sercih

2009 senesinden günümüze kadar " İnternet " ortamında yer alan ve SEO, SEM, Web Tasarım ve Yazılım dünyasında kendine her geçen gün geliştirmeye çalışan kendi çapında Webmaster'ın arada sırada girdiği fakirhanesi. :)

2 yorum