Sercih
wordpress-beyaz-sayfa-sorunu

WordPress Hata Kodlarını Gösterme – Beyaz Sayfa Sorunu

Bu yazımda sizlere wordpress sistemiyle ilgili bir diğer hata çözümünu paylaşacağım. Blogumda bu paylaşımlarla hem kendime not hemde diğer wordpress kullanıcılarının paylaşımlardan faydalanmasını sağlama amacındayım.

WordPress Beyaz Sayfa Sorunu Nedir?

Bu sorun wordpress kullanıcılarının en sık karşılaştığı sorunlardan biridir. Özellikle acemi webmasterlar tarafından bu sorun oldukça görülmektedir.

WordPress sistemlerde beyaz sayfa sorunu aslında ardın daha farklı sorunlar barındıran bir sorundur 🙂 Bunun söylememdeki neden ise beyaz sayfa sorununun genellikle wordpressin hata kodlarını gizlediğinden dolayı kaynaklanmasıdır. Aslında beyaz sayfa sorunu bir hata değil hata kodunu gizleyen bir önlemdir.

wordpress-beyaz-sayfa-sorunu
WordPress Beyaz Sayfa Hatası

Peki bu beyaz sayfa olayı nasıl düzelir? wordpress hata kodlarını gösterme işlemi nasıl gerçekleşir? bunları adım adım sizlere bu yazıda aktaracağım. Öncelikle beyaz sayfa sorunundan bahsedelim.

WordPress beyaz sayfa sorunu genellikle kullanıcıların bir eklentide değişiklik yapması, php dosyalarında güncelleme yapması veya sisteme yeni bir eklenti kurmasıyla birlikte görülür. Yani sistemi bozabilecek bir güncelleme sonrasında beyaz sayfa sizi karşılar.

Sizlerin ilk yapması gereken şey beyaz sayfanın ardında saklanan wordpress hata kodunu görebilmek. Peki bunu nasıl yapabiliriz ?

WordPress Hata Kodları Nasıl Gösterilir?

WordPress hata kodlarını göstermek için wp-config.php dosyasında bir değişiklik yapmamız gerekmektedir. Sitemizin ana dizinine giriş yaparak wp-config.php dosyasını bulun ve düzenlemek için açın.

Dosyayı açtıktan sonra aşağıdaki kod satırını bularak gerekli olan değişiklikleri gerçekleştirin.

define(‘WP_DEBUG’, false);

yukarıdaki kod satırını bulun ve false olan kısmı true yaparak aşağıdaki hale getirin ve güncelleme işlemini yapın.

define(‘WP_DEBUG’, true);

bu değişikliği wp-config.php dosyasında gerçekleştirdikten sonra artık sitemizde var olan hatanın kodunu görebileceksiniz.

Örneğin bir önceki yazımda sizlere ” Allowed Memory Size Hatası ” hakkında bilgi vermiştim. config.php de yaptığımız bu güncelleme sonrasında yetersiz bellek hatasını görmüş ve yazıda da anlattığım yöntemle sorunu kısa sürede çözmüş oldum.

Bu şekilde beyaz sayfa sorununu ortadan kaldırıp asıl sorunun hata kodlarına ulaşmanız mümkün.

Sercih

2009 senesinden günümüze kadar " İnternet " ortamında yer alan ve SEO, SEM, Web Tasarım ve Yazılım dünyasında kendine her geçen gün geliştirmeye çalışan kendi çapında Webmaster'ın arada sırada girdiği fakirhanesi. :)

1 yorum