Sercih
phpMyAdmin SQL Ekranı

WordPress Yorumları Toplu Silme

Eğer WordPress sitenizde fazla sayıda yorum biriktiyse ve bunları düzenlemek istiyorsanız, WordPress Yorumları Toplu Silme işlemi sizin için büyük bir kolaylık sağlayabilir. Bu yöntemle, sitenizin performansını artırabilir ve gereksiz içerikleri temizleyerek ziyaretçilerinizin daha iyi bir deneyim yaşamasına olanak tanıyabilirsiniz. Yorumları toplu silme işlemi, sitenizin yönetimini kolaylaştırmanın yanı sıra, SEO stratejilerinize de olumlu bir etki yapabilir. Ancak, bu işlemi yapmadan önce sitenizin yedeğini almayı unutmayın. Böylece, olası sorunlara karşı önlem almış olursunuz.

WordPress Yorumları Toplu Silme Yöntemleri Nelerdir?

WordPress siteniz üzerinden yorumları toplu olarak silme ihtiyacınız olabilir. Bu gibi durumlarda kullanabileceğiniz çeşitli yöntemler mevcuttur. Bu başlık altında sizlere yorumları toplu olarak silmek istediğinizde kullanabileceğiniz yöntemleri paylaşacağız. Bu yöntemleri uygulayarak WordPress sitenizdeki silmek istediğiniz yorumları toplu olarak kolayca silebilir, gereksiz yorumlarla şişen veritabanı değerlerinizi düşürebilir ve optimizasyon sağlayabilirsiniz.

1. Eklenti Kullanarak Yorumları Toplu Silme

Bu işlem yeni wordpress kullanmaya başlayan veya sunucu, phpmyadmin panel erişimleri olmayıp kolayca eklenti yardımıyla yorum silme işlemi yapmak isteyenler için daha doğru bir seçenek olacaktır.

WordPress sitenizdeki yorumları toplu olarak silmek için ” Delete All Comments of wordpress ” ismindeki eklentiyi kullanabilirsiniz. Bu eklenti kodlarla yapacağınız işlemleri eklenti aracılığıyla kolayca yapmanızı sağlıyor.

Eklentiyi kullanmak için ” https://wordpress.org/plugins/delete-all-comments-of-website/ ” adresindeki eklentiyi indirmeniz ya da ” Yeni Eklenti Ekle ” kısmından adını aratıp kurmanız gerekmektedir.

Delete All Comments of wordpress eklentisi
Delete All Comments of wordpress eklentisi

Bu eklentiyi kurup aktif ettikten sonra eklenti sayfasına giriş yaparak dilediğiniz kritere göre yorumları toplu olarak silebilirsiniz.

Eklenti Toplu Yorum Silme
Eklenti Toplu Yorum Silme

Eklenti sayfasına giriş yaptıktan sonra yukarıdaki ekranla karşılaşacaksınız. Bu ekranda dilediğiniz seçeneği seçerek toplu yorum silme işleminizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

2. phpMyAdmin Üzerinden Yorumları Toplu Silme

Bildiğiniz üzere wordpress siteleri bir veritabanına bağlı olarak çalışır ve sistemdeki spam, onaylı veya onaylanmamış tüm yorumlar bu veritabanında saklanır. WordPress yorumlarını toplu olarak silmek isterseniz bunu phpMyAdmin veritabanı kısmından kolayca yapmanız mümkün.

UYARI: phpMyAdmin üzerinden yapacağınız tüm işlemler kalıcıdır ve geri alınamaz. Bu nedenle işlemleri yapmadan önce herhangi bir soruna karşı yedek almanızı tavsiye ederiz.

Sitenize yapılan tüm yorumları görüntülemek isterseniz phpMyAdmin üzerinden veritabanına giriş yaptıktan sonra sol kısımdaki tablolar bölümünden ” wp_comments ” tablosuna tıklayarak sistemde bulunan tüm yorumları görüntüleyebilirsiniz. (wp_ bir tablo ön ekidir değişiklik gösterebilir).

Peki yorumları nasıl toplu sileceksiniz? Bunun için yapmanız gereken tek şey phpMyAdmin arayüzünde SQL komut girme özelliğini kullanmak. İlk olarak işlem yapmak istediğiniz veritabanını seçeceksiniz. Sonrasında da SQL seçeneğine tıklayacaksınız.

phpMyAdmin SQL Ekranı
phpMyAdmin SQL Ekranı

Yukarıdaki ekrana geldikten sonra amaçlarınıza göre aşağıdaki kodları kullanarak yorumları toplu olarak silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Onay bekleyen tüm yorumları silmek için:

DELETE from wp_comments WHERE comment_approved = '0'

Onaylanmış olan tüm yorumları silmek için:

DELETE from wp_comments WHERE comment_approved = '1'

Spam olarak işaretlenmiş olan tüm yorumları silmek için:

DELETE from wp_comments WHERE comment_approved = 'spam'

Çöp kutusuna atılmış olan tüm yorumları silmek için:

DELETE from wp_comments WHERE comment_approved = 'trash'

Yukarıda amaçlarınıza göre kullanabileceğiniz SQL komutları yer almaktadır. Bu komutları kullanarak toplu olarak yorum silme işlemi yapabilirsiniz. Ben sizler için sistemde ” Onay Bekleyen ” yorumları silme işlemini örnek olması için yapacağım.

SQL Toplu Yorum Silme Adım 1
SQL Toplu Yorum Silme Adım 1

Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi SQL komut kısmında size verdiğim kodlardan Onay Bekleyenler için olanı yapıştırdım. Sonrasında da ” Git ” butonuna tıklayarak yazdığım SQL kodunun çalışmasını sağladım. Aşağıda ise kodun çalıştıktan sonra ekrana döndürdüğü sonuç ekranını görebilirsiniz.

SQL Toplu Yorum Silme Adım 2
SQL Toplu Yorum Silme Adım 2

Bu ekran görüntüsünde de görebileceğiniz üzere sistemde yer alan 11 adet onay bekleyen yorum kolayca toplu olarak silinmiş oldu. Bu şekilde amacınıza uygun olan SQL kodunu kullanarak wordpress siteler için toplu yorum silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Sercih

2009 senesinden günümüze kadar " İnternet " ortamında yer alan ve SEO, SEM, Web Tasarım ve Yazılım dünyasında kendine her geçen gün geliştirmeye çalışan kendi çapında Webmaster'ın arada sırada girdiği fakirhanesi. :)

Yorum Ekle