Sercih
table-of-content-eklentisi-wordpress

WordPress Yazılara İçindekiler Tablosu Nasıl Eklenir ?

Merhaba arkadaşlar ” WordPress ” kategorisi altında yayınladığım yeni bir yazıyla karşınızdayım. Bu yazımda sizlere blogumda da kullandım gerek ” Kullanıcı Deneyimi ” gerek ” SEO ” açısından oldukça faydalı olan bir özellik hakkında bilgilendirmede bulunacağım. Özellikle ” SEO ” ile ilgilenen kişilerin oldukça ilgisini çekecek ve arama sonuçlarında fark yaratacak bir WordPress eklentisini detaylarıyla birlikte yazımda bulabilirsiniz.

WordPress İçindekiler Eklentisi Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Bu eklenti yazı/sayfa içerisinde bulunan ara başlıkları tıpkı kitapların başlangıç sayfasında yer alan ” İçindekiler ” bölümü gibi bir alanda toplar ve kullanıcıların bu başlıklar arasında rahatça gezinebilmesini sağlar. Daha anlaşılır olması açısından bir görsel ile açıklayabiliriz.

Wordpress İçindekiler Eklentisi

Yukarıdaki görselde göreceğiniz üzere bu eklenti sayesinde ” WordPress Yorumlardan Website Kaldırma ” yazımızda kullanılan başlıkları ” İçerik Özeti ” adı altında bir bölüme toplamış olduk ve kullanıcıların aradığını daha kolay bir şekilde bulmasını sağladık. Ziyaretçi bir başlığa tıkladığında direkt olarak o başlığın olduğu satıra gitmektedir.

WordPress Easy Table Of Contents (İçindekiler) Eklentisi Nasıl Kurulur ?

İçindekiler eklentisinin ne işe yaradığından sizlere bahsettik. Bu başlık altında da sizlere ” Easy Table Of Content ” eklentisinin nasıl kurulacağından ve gerekli ayarlardan detaylı bir şekilde bahsedeceğiz.

  • İlk olarak sitenizin wordpress yönetici paneline giriş yapın.
  • Daha sonra panel menüsünden ” Eklentiler > Yeni Ekle ” menüsüne ulaşın.
  • Karşınıza gelen arama bölümüne ” Easy Table Of Contents ” yazın ve arayın.
  • Arama sonuçları arasında yer alan aşağıdaki eklentiyi kurun ve etkinleştirin.

Easy Table Of Contents Eklentisi

İşte bu kadar kolay bir şekilde eklenti kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Eklenti kurulumundan sonra dilediğiniz ayarları gerçekleştirmeniz mümkündür.

Easy Table Of Contents Eklenti Ayarları

Bu alt başlığımızda sizlere içindekiler bölümü yapmak için kurduğumuz ” Easy Table Of Contents ” eklentisinin ayarları hakkında bilgi vereceğiz. Eklenti İngilizce olmasından dolayı bu sayfada ayarların Türkçe karışılığını bulabilir ve kendinize göre gerekli ayarları yapabilirsiniz.

Enable Support: Burada içindekiler eklentisinin hangi bölümlerde destekleneceğini seçmeniz gerekiyor. Burada seçiminizi kendi isteğinize göre yapabilirsiniz.

Auto Insert: Bu ayarda ise içindekiler bölümünün otomatik olarak ekleneceği yeri seçmeniz gerekiyor. Eğer ki ” Enable Support ” bölümünde “ Yazılar ve Sayfalar ” seçmiş ve Auto Insert bölümünde ise sadece ” Yazılar ” seçmişseniz bu eklenti otomatik olarak yazılarda gözükecek fakat sayfalarda kendiniz aktif hale getirmek zorunda kalacaksınız. (auto insert olmayan sayfalarda içindekileri aktif etmek için metin editörünün hemen altında “ayar menüsünü görebilirsiniz.)

Position: Burada içindekiler bölümünün yazı içerisinde nerede gözükeceğini seçiyorsunuz. En üst, en alt, ilk başlıktan önce ve sonra gibi seçenekler mevcut.

Show When: İçindekiler oluşturması için kaç başlığın olması gerektiğini seçeceğiniz bölüm.

Show Header Label: İçindekiler eklentisinin üst kısmının olup olmayacağını seçtiğiniz ayar.

Header Label: Listeleme adını yazacağınız yer örneğin; içindekiler, sayfa özeti, sayfa içindekiler vb.

Toggle View: Ziyaretçilerin içindekiler bölümünü açıp kapatma yetkisini veren ayar.

Show as Hierarchy: Hiyerarşi olarak gösterebilme özelliği

Counter: Listelemenin yapılacağı türü seçme.

Yukarıda yer alan ayarlar ” Temel ayarlar ” olup görsel ayarlar kişiye göre değişmektedir. Eklenti üzerinde düzenleme yapabilmek için wordpress panelde yer alan ” Ayarlar > Table of Contents ” menüsüne giriş yapmanız yeterli olacaktır.

Sercih

2009 senesinden günümüze kadar " İnternet " ortamında yer alan ve SEO, SEM, Web Tasarım ve Yazılım dünyasında kendine her geçen gün geliştirmeye çalışan kendi çapında Webmaster'ın arada sırada girdiği fakirhanesi. :)

1 yorum