Sercih

WordPress Yıldız Eklentisi:WP-PostRatings

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere kendi blogumda da kullandığım ve google arama sonuçlarında da işe yarayan bir yıldız eklentisi olan WP-PostRatings eklentisi hakkında bilgi vereceğim. Bildiğiniz üzere google arama sonuçlarında yıldız ile puan verilmiş siteler çıkmaktadır. Bu sitenize ziyaretçi çekme açısından önemli bir husustur. Çünkü arama sonuçlarında gözüken yıldız direkt ziyaretçinin gözüne çarpacak ve siteye girme isteği doğuracak bu nedenle kullanmanızı tavsiye ederim. Birçok wordpress yıldız eklentisi var fakat ben bu yazımda kendi blogumda kullandığım bir eklenti hakkında bilgi vericem.

Öncelikle buradan eklentimizi indirip kuruyoruz veya wordpress panelinden eklentiler kısmından WP-PostRatings olarak aratıp eklentiyi sitemizde aktif hale getiriyoruz. Eklentiyi aktif hale getirdikten sonra yapmamız gereken ayarlar ve türkçeleştirme yapmamız gerekmektedir.

1.Adım: Eklentiyi etkinleştirdikten sonra wordpress panelinde sol en aşağıya Ratings adına bir sekme gelecek. O sekmenin üstüne gelince açılan menüde Rating Options kısmına giriş yaptığınızda aşağıdaki gibi bir panel karşınıza gelecek. Bu kısımda derecelendirmenin görüntü ayarlarını ve değerlerin türkçe karşılığını yazmanız gerekmektedir.(eklentiyi dilerseniz ingilizce olarak da kullanabilirsiniz tabi).

Yıldız Eklentisi Kurulumu
Yıldız Eklentisi Kurulumu

2.Adım: Bu adımda ise eklentinin genel olarak türkçeleştirme aşamasını yapacağız. Oy verirken, verdikten sonraki yazan şeyleri türkçe haline getireceğiz. Öncelikle tekrar Ratings sekmesinin üstüne gelip bu sefer Ratings Templates kısmına giriş yapıyoruz. Karşınızı içinde ingilizce yazılar ve kodlar bulunan kutucuklar gelecek bu kutucuklardan bize gerekenleri türkçe haline getireceğiz.

 • Ratings Vote Text: %RATINGS_IMAGES_VOTE% (<strong>%RATINGS_USERS%</strong> Kişi oy verdi, %RATINGS_MAX% üzerinden ortalama puan: <strong>%RATINGS_AVERAGE%.</strong> Bu yazıya oy vermek ister misiniz?<strong></strong>)
 • Ratings Voted Text: %RATINGS_IMAGES% (<em><strong>%RATINGS_USERS%</strong> Kişi oy verdi, %RATINGS_MAX% üzerinden ortalama puan: <strong>%RATINGS_AVERAGE%.</strong><strong> Verdiğiniz oy için teşekkürler.</strong></em>)
 • Ratings None: %RATINGS_IMAGES_VOTE% (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
  %RATINGS_TEXT%

Yukarıdaki işlemleri de gerçekleştirdikten sonra eklentimiz türkçe bir şekilde aktif olacaktır. Şimdi tek yapmanız gereken bir kod yardımıyla eklentiyi nerede kullanacağınızı belirlemek. Yıldız eklentisini yazılarınızda gözükmesi için şu kodu:

 • <?php if(function_exists(‘the_ratings’)) { the_ratings(); } ?>

Görünüm > Düzenleyici > Single.php dosyasını açarak yazınızın neresinde gözükmesini istiyorsanız (başlıktan önce, başlıktan sonra veya yazının sonunda gibi) oraya yapıştırarak kaydet butonuna basınca eklentimiz kullanılabilir hale gelecektir. Kurulumu biraz karmaşık gelse de çok kolaydır ve en memnun kaldığım yıldız eklentilerinden biridir.

Kurulum aşamasında sorun yaşayanlar yorum kısmından sorunlarını iletirse yardımcı olabilirim.

Sercih

2009 senesinden günümüze kadar " İnternet " ortamında yer alan ve SEO, SEM, Web Tasarım ve Yazılım dünyasında kendine her geçen gün geliştirmeye çalışan kendi çapında Webmaster'ın arada sırada girdiği fakirhanesi. :)

14 yorum

 • eklenti güzel çok işime yaradı sıralamada üst sıraya çıkartı sitemi

 • Durduk yere böyle bir failed to verify referrer hata verdi canliradyodinle.life sebebi nedir hocam yardımcı olurmusunuz?

  • Sanırım sorunu hallettiniz büyük ihtimal kodu koyduğunuz yerdeki sıralamadan dolayı bir hata vermiştir. Teşekkürler.

 • selamlar bu eklentiyi birkaç aydır kullanıyorum ve etkisi gerçekten çok büyük. benim sormak istediğim kategroilerin de googlede yıldızlı çıkmasını nasıl sağlayabiliriz? örnek olarak website.com/kategori sayfasının aramalarda yıldızlı çıkması için nasıl bir çalışma yapılabilir?

  • Hocam pek emin değilim fakat ” Görünüm > Düzenleyici ” bölümünden category.php dosyasını düzenleme alanına girip eklentinin verdiği ” ” bu kodu uygun bir konuma yerleştirirsen mantıken olması gerekir ama hiç test etmedim. Yorum için teşekkürler.

 • Selam. bu eklentiyi kurunca yazımızı yazdıktan sonra bizim 5 yıldız vermemiz mi gerekiyor yoksa ziyaretçiler mi vermesi gerek?

 • Sercih, wp-postratings kodlarını single.php’ye ekledim sorun yok ama yazıları alt alta çıkıyor. Senin sayfandaysa yanyana.

  /* Post Ratings */
  .post-ratings IMG, .post-ratings-loading IMG, .post-ratings-image IMG {
  display: inline;
  }

  stil dosyama bunları eklediğim halde yıldızlar ve yazıları hala alt alta çıkıyor.

  Çözümü var mı?

  • Hocam sanırım çözünürlükten dolayı benimde bazı platformlarda yazı alt alta çıkıyor zaten bu eklentiyi artık kullanmayacağım yeni bir eklenti buldum onu yakın zamanda incelemesini atacağım bloga ” Yasr – Yet Another Stars Rating ” eklenti ismi