Sercih

WordPress Jetpack Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Bildiğiniz üzere wordpress altyapısı en çok kullanılan içerik yönetim sistemlerinden biridir. WordPress siteleriniz için birçok faydalı eklenti ve uygulama bulunmaktadır. Blogumun wordpress kategorisi altında sizlere en gerekli ve güncel wordpress eklentileri hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağım. Bu yazımda wordpress kategorisindeki ilk yazıma başlıyorum.

wordpress-jetpack
Jetpack Eklentisi Kurulumu ve Faydaları

WordPress jetpack eklentisi birçok eklentiyi içinde barındıran wordpress kullananlar tarafından en çok tercih edilen eklentilerden biridir. Popüler bir eklenti olmasındaki en büyük neden içerisinde birçok özelliği barındırmasıdır. Tek bir eklenti ile birden fazla özelliği kullanılabilmesi nedeniyle sıkça tercih edilmektedir. Popüler bir wordpress eklentisi olan jetpack’in özellikleri arasında şunlar bulunmaktadır;

  • Gravatar Profil: WordPress sitenizde gravatar özelliğini kullanarak yorum yapan kullanıcıların isimlerinin üzerine gelince yorum yapan kişinin gravatar profilinin önizlemesi gözükmektedir.
  • Yazı Görüntülenme Sayısı: Jetpack eklentisi içerisinde yazılarınızın kaç kez görüntülendiğini yani okunduğunu gösteren bir özellik mevcuttur. Bu özelliği aktif ettiğiniz taktirde wordpress panelinizden hangi yazınız ne kadar okunmuş onun hakkında bilgi alabiliyorsunuz.
  • Otomatik Sosyal Medya Paylaşımı: Bu özellik gerçekten çok önemli. Birçok wordpress kullanıcısı yazılarını sosyal medya üzerinde paylaşmak için ayrı ayrı eklentiler kullanmaktadır. Fakat jetpack eklentisi sayesinde diğer özellikleri kullanmanın yanında herhangi bir ekstra eklenti kurmadan sosyal medya profillerinizi sitenizle bağladıktan sonra paylaştığınız her yazı hesaplarınızda otomatik bir şekilde yayınlanacaktır.
  • Link Kısaltma: Jetpack eklentisi sayesinde WP.me link kısaltma özelliğinden yararlanmanız mümkündür.

Daha birçok özelliği içinde barındıran jetpack eklentisini sizlerde kurabilir ve sitenizin yavaş açılmasına sebep olan eklenti kalabalığından kurtulabilirsiniz. Şimdi Jetpack WordPress Eklentisinin kurulumu nasıl yapılır ona geçelim.

Öncelikle buradan jetpack eklentisini indirin ve indirdiğiniz dosyayı “…/wp-content/plugins/ “klasörü içine atın. Aktarma işlemi gerçekleştikten sonra wordpress panelinden eklentiler kısmına giriş yaptıktan sonra Jetpack Eklentisi aktif hale getirip kullanmaya başlayabilirsiniz.  Aşağıdaki videoyu izleyerek daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Sercih

2009 senesinden günümüze kadar " İnternet " ortamında yer alan ve SEO, SEM, Web Tasarım ve Yazılım dünyasında kendine her geçen gün geliştirmeye çalışan kendi çapında Webmaster'ın arada sırada girdiği fakirhanesi. :)

8 yorum

  • Jetpack eklentisini bende blogumda kullanıyorum hem otomatik paylaşma hemde yazı görüntüleme özelliğini kullanıyorum tavsiye ederim eklenti kalabalığından dolayı sitenin yavaşlamasına engel olmak için çok iyi bir eklenti

  • hocam bu eklenti gerçekten çok faydalı kendi blogumda da kullanıyorum hem sosyal paylaşım hemde link kısaltma özelliği için

  • Çok yararlı bir blog olmuş ve bilgilerde çok yardımcı olacak bilgiler.Teşekkür ediyorum 😀