Sercih

cPanel Üzerinden Tam Yedek Nasıl Alınır ?

Merhaba arkadaşlar blogumun ilk yazısında sizler için internette en çok sorulan webmaster sorularından biri olan ve sitesi olan herkesin bilmesi gereken cPanel üzerinden sitenizin tam yedeğini(full backup) nasıl alabileceğiniz hakkında detaylı ve resimli olarak anlatacağım.

Bildiğiniz üzere günümüzde internet siteleri yaygın olarak kullanılmakta ve birçok kişinin kendine ait bir sitesi bulunmaktadır. Sitelerin barındığı sunucuda veya yapılan bir yanlış sonucunda siteleriniz hata verir, bozulur veya düzeltmesi mümkün olmayan sonuçlar doğurur. Bunun önüne geçmek için sık sık sitenizin yedeğini almanız çok faydalı olacaktır. Site yedeğini isterseniz FTP üzerinden dosyaları tek tek çekerek yedekleyebilirsiniz. Fakat bu durum onlarca veya yüzlerce sitesi olanlar için işkence haline gelebilir. Bu yüzden yazımın devamında sizler için site yedeğini en kolay ve en doğru şekilde nasıl alabilirsiniz onu göstereceğim.

  • Öncelikle sitemizin cpanel kısmına giriş yapıyoruz ve aşağıdaki resimde ok ile gösterilen Yedekleme Sihirbazı‘na tıklıyoruz. (siteadi.com/cpanel)

cpanel-yedek-alma-1

  • Yedekleme sihirbazına giriş yaptıktan sonra karşımıza aşağıdaki kısım gelecek. Bu kısımda ise yine okla gösterdiğim ve Yedekleme yazan butona tıklıyoruz.

cpanel-yedek-alma-2

  • Sonrasında ise karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak. Bu kısımda ise Tam Yedekleme yazan ve ok ile gösterdiğim butona tıklıyoruz.

cpanel-yedek-alma-3

  • Tam yedekleme butonuna tıkladıktan sonra ise karşımıza bu ekran gelecek. Bu kısımda ise yedeğin alınacağı konumu ve yedek alımı tamamlandığında size bildirilmesi için gereken mail adresini ayarlıyoruz ve resimde bulunan ve okla gösterilen Yedek Oluştur butonuna bastığımızda sitenizin yedeği alınmaya başlanacaktır.

cpanel-yedek-alma-4

Sitenin yedeği alındıktan sonra size mail ile bildirilecek ve daha sonrasında seçtiğiniz konum üzerinden yedeğinizi saklayabileceksiniz. Sitenizin yedeğini 2-3 ayda bir almanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Herhangi bir sorunda direkt elinizde olan en güncel ve sorunsuz yedeği kullanarak sitenizin sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Sercih

2009 senesinden günümüze kadar " İnternet " ortamında yer alan ve SEO, SEM, Web Tasarım ve Yazılım dünyasında kendine her geçen gün geliştirmeye çalışan kendi çapında Webmaster'ın arada sırada girdiği fakirhanesi. :)

3 yorum