Sercih

Blogger Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Bildiğiniz üzere günümüz teknoloji ve internet çağı haline gelmiştir. Artık çoğu insan telefonundan, bilgisayarından, tabletinden internete bağlanarak gündemi ve güncel olayları haber siteleri, bloglar, sosyal medya hesapları gibi daha nice platform üzerinden takip ederek bilgi sahibi olmaktadırlar. Bu yazımda sizlere internet üzerinden hızla yaygınlaşmış ve popüler hale gelmiş olan bir içerik yönetim sistemi olan Blogger’dan bahsedeceğim.

İnternette yeteri kadar vakit geçirmiş herkes blogger, wordpress, tumblr gibi daha birçok ücretsiz blog oluşturulan sitelerin varlığından haberdar ve genellikle bu sistemleri kullanmaktadır. Ücretsiz blog oluşturulan siteler üzerinden kendilerine ait bir blog oluşturarak legal olmak şartıyla istediği her şeyi sitesi üzerinden takipçilerine ulaştırabilir ve internet kullanıcıları ile kendi arasında bir iletişim aracı oluşturabilir. Bu işi daha profesyonel hale getirerek düzenli ve bilgi verici hale getiren kişiler için ise blog yazarlığı bir gelir kapısı olabilir. Oluşturduğunuz bloglar üzerinden paralar kazanabilirsiniz. Fakat blog yazarlığına kesinlikle para kazanmak için başlamamalısınız. Öncelikle yazmayı ve insanlara bilgi vermeyi, öğretmeyi gerçekten sevmelisiniz. Bir işte başarılı olabilmenizin en temel gereği yaptığınız işi severek ve isteyerek yapmanızdır. Blog yazarlığını severek yaptığınızda ve düzenli bir şekilde bunu sürdürdüğünüzde takipçilerinizin arttığınız ve gerçekten blogunuzun üzerinden arkadaşlar kurduğunuzu göreceksiniz.

Ücretsiz Blog Oluşturma
Ücretsiz Blog Oluşturma

Bu aşamaya geldiğinizde zaten size teklifler gelecektir. Tanıtım yazıları, sponsor reklam alanları gibi birçok şekilde teklifleri size sunacaklardır. Bu teklifleri değerlendirerek harçlığınızı çıkarabilirsiniz. Ama tekrar söylüyorum kesinlikle ilk amacınız para kazanmak olmamalıdır. Para kazanmak amacıyla bu işe başlarsanız bir zaman sonra sıkılabilir ve bırakabilirsiniz. Uzun bir tavsiye paragrafından sonra ” Blogger Nedir ? Nasıl Kullanılır ? ” konumuza devam edelim 🙂

Blogger Nedir ?

Blogger, google’ın internet kullanıcılarına sunduğu ücretsiz bir şekilde blog oluşturabileceğiniz içerik yönetim sistemlerinden biridir. Günümüzde en popüler olarak kullanılan sistemlerdendir. Son yıllarda blog yazarlığı ülkemizde hızla yayılmaktadır. Blog yazarlığına başlayanların genellikle blogger yada wordpress platformunu tercih ettiği görülmektedir. Ücretsiz olması nedeniyle öncelikle blogger platformunda kendini geliştiren ve iyi yerlere gelen kişiler daha sonra com,net vb. domain alarak yayın hayatını dahada profesyonelleştirmektedir. Çünkü blogger üzerinden oluşturacağınız sitelerin alan adı ” siteadi.blogspot.com.tr ” şeklindedir.

Blogger platformu diğer ücretsiz blog servislerinden farklı olarak l XML kod yapısını tercih etmiş ve bu açıdan da farkını ortaya koyarak pratik geliştirilebilir bir bina haline gelmiştir. Sizlerde “blogger.com ” üzerinden ücretsiz bloglarınızı oluşturabilir ve blog yazarlığına başlayabilirsiniz.

Blogger Üzerinden Nasıl Blog Oluşturulur ?

Yazımın devamında sizlere kolaylık sağlaması açısından blogger üzerinden nasıl ücretsiz blog oluşturabileceğiniz hakkında rehber olması açısından resimli ve detaylı bir şekilde anlatacağım.

  • Öncelikle google hesabınıza giriş yapmalı ve ” http://blogger.com ” adresine girmelisiniz. Google hesabınız ile blogger’a giriş yaptıktan sonra karşınıza böyle bir ekran gelecek. Bu kısımdan resimde okla gösterdiğim Yeni Blog butonuna tıklamanız gerekmektedir.

blogger-1

  • Yeni blog butonuna tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Burada ise öncelikle sitenizin başlığını ve adresini oluşturmalı ve şablonlar kısmından diledğiniz şablonu seçerek resimde okla gösterilen Blog Oluştur! butonuna tıklamalısınız.

blogger-2

Bu adımı da gerçekleştirdikten sonra blogunuz oluşturulmuş olacaktır. Artık sizlerde blogger üzerinden ücretsiz bir şekilde oluşturduğunuz blogu kullanarak dilediğinizi yazabilir ve yayınlayabilir siniz.

Sercih

2009 senesinden günümüze kadar " İnternet " ortamında yer alan ve SEO, SEM, Web Tasarım ve Yazılım dünyasında kendine her geçen gün geliştirmeye çalışan kendi çapında Webmaster'ın arada sırada girdiği fakirhanesi. :)

2 yorum

  • Bende 2 yıldır blog yazarlığı yapıyorum ilk senemde blogger ve wordpress üzerinden 2 tane teknoloji blogu açmıştım artık genel ve .com domainli bir blog üzerinden yazarlığa devam ediyorum. Gerçekten zevkli ve bir o kadar geliştirici bir hobi.